Nowy Ład – nowa rzeczywistość w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie nowy program społeczno-ekonomiczny, czyli Nowy ład. Działalność gospodarcza to jeden z obszarów, w którym zajdą istotne zmiany wskutek modyfikacji do-tychczasowych działań rządu. Każdy przedsiębiorca ponosi określone koszty, które wpływają na osta-teczną wysokość dochodu. Wśród nich pojawia się: podatek oraz składki ZUS. To właśnie tych dwóch kwestii dotyczą najważniejsze zmiany w obszarze działalności gospodarczych.

Na sytuację polskich przedsiębiorców wpłyną w największym stopniu następujące zmiany:

  • wyższa kwota wolna od podatku,
  • podwyżka progu podatkowego,
  • większy limit przychodów w przypadku ryczałtu,
  • inny sposób opłacania składki zdrowotnej.

Największe wątpliwości wzbudza jednak ostatnia z modyfikacji, czyli inny sposób i wysokość opłacania składki zdrowotnej. Będzie to miało duże znaczenie dla wyboru formy opodatkowania, a w konsekwencji nawet prowadzić do decyzji o zmianie formy prawnej prowadzenia działalności.

Decyzja o formie prowadzenia działalności nie jest prosta, w szczególności kiedy prowadzimy już biznes ustabilizowany pod względem relacji gospodarczych. Dlatego warto przeanalizować zarówno kwestie finansowe, jak i prawne, by znaleźć optymalne rozwiązanie dla naszego biznesu w Nowym Ładzie. Dysponuję narzędziami pozwalającymi na dokonanie symulacji budżetowej dla biznesu w nowej rzeczywistości oraz wiedzę jak wdrożyć nowe rozwiązania w życie w zakresie prawnym.

Masz pytania?

Jesteśmy do Państwa dyspozycji, w razie pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny, lub znajdź nas na: